top of page

Ako vypracovať kľúčový plán

Kľúčový plán je neoddeliteľnou súčasťou uzamykacieho systému. Je dôležitý pre správny výpočet kombinácií aj pre zorientovanie vo väčších systémoch generálneho kľúča. Náš odporúčaný postup pre vyplnenie kľúčového plánu je nasledovný:

1. spíšte do riadkov všetky dvere (zámky) ktoré chcete aby boli súčasťou kľúčového systému

2. prvý kľúč nazvite ako "univerzálny" alebo "generálny" prípadne, čo Vám vyhovuje a vykrížikujte všetky bunky, v ktorých sa stĺpec kľúča stretáva s riadkom dverí (to znamená že tento kľúč otvorí všetky dvere)

3. ďalej uvažujte, pre akých ľudí potrebujete kľúče (upratovačka, údržbár, vedúci, osobitný) a čo všetko asi potrebujú otvárať prípadne čo nie

4. vpíšte toľko stĺpcov kľúčov koľko potrebujete a pridajte im právomoci vykrížikovaním v tabuľke (tam kde je krížik tak tie dvere si kľúč otvorí)

5. premyslite si, koľko vložiek a kľúčov potrebujete a napíšte toto číslo do príslušnej bunky

6. zmerajte rozmery vložiek a vpíšte ich do tabuľky do príslušných buniek

Vzorový kľúčový plán

kľúčový plán

​Na vzorovom príklade uvedenom vyššie môžete vidieť, že je systém rozdelený na 2 časti. Na dvere a zámky, ktoré sa budú vyrábať v prvej fáze a na druhú časť, ktorá sa bude realizovať neskôr.

Najlepšie je takto si naplánovať aj dvere a kľúče, ktoré ešte nemáte. V budúcnosti sa rozhodnete, či ich budete chcieť vyrobiť alebo nie. Že je to naplánované neznamená že sa to aj musí zrealizovať, je to však lepšie naplánovať pretože potom je jednoduchšie a rýchlejšie rozšírenie systému.

Na vzorovom príklade sú právomoci kľúčov nasledovné: generálny kľúč otvorí všetko, obsluha si otvorí len hlavný vchod, sklad potravín a WC, izba 1 si otvorí len svoju izbu 1 a WC.

Je to veľmi jednoduché a prehľadné. Keď si chcete pozrieť, ktoré dvere otvára kľúč, označíte si stĺpec kľúča a pozriete na ktorých riadkoch dverí sú krížiky. Ak chcete vedieť, ktoré kľúče otvárajú dvere, označíte si riadok a pozriete sa, na ktorých stĺpcoch je krížik.

Ak by ste potrebovali pomôcť vysvetliť alebo pomôcť, ako vyplniť kľúčový plán, neváhajte sa na nás obrátiť.

bottom of page