top of page

Čím mazať bezpečnostné a systémové zámkové vložky?

Pozor! V žiadnom prípade nemažte zámkové vložky mazivami, ktoré na to nie sú určené - napríklad WD40, rôzne univerzálne oleje a podobne. Vo väčšine prípadov skrátite životnosť alebo Vám úplne prestane fungovať vložka.

Občas sa stretávame s problémom, že k nám zákazníci prídu s nefunkčnými vložkami, ktoré namazali nesprávnymi mazivami.

Univerzálne mazivá zhustnú vo vložke, kde na seba nalepia nečistoty z kľúčov a tie následne zaseknú pružinky.

Druhý problém je zvyčajne taký, že kľúč ide veľmi ťažko vsunúť do vložky. Vtedy vo väčšine prípadov nie sú namazané vložky.

Naše špeciálne mazadlá na vložky sú riedke, majú stále chemické zloženie a netuhnú pri nízkych teplotách.

Mazať vložky sa naozaj oplatí, obzvlášť pokiaľ máte kvalitné vložky alebo kľúčový systém. Predĺži to ich životnosť (v niektorých prípadoch aj násobne) a zvýši komfort. Mazadlo sa strieka do bubienka vložky = tam kde vkladáte kľúč. Ideálne je po namazaní otočiť kľúčom zo 2 krát.

Odporúčané mazadlo na Kaba vložky je Kaba Cleaner. Švajčiarsky výrobca si naozaj dáva záležať, aby bolo o tieto vložky čo najlepšie postarané, tak vyvinuli špeciálnu receptúru mazadla ktorá je najlepšia možná pre kaba vložky. Od nás všetky vložky Kaba odchádzajú namazané práve týmto Kaba Cleanerom.

cleanery.png

GEGE mazadlo je dobrý sprej na mazanie všetkých vložiek za dobrú cenu. Interflon je výborný sprej na všetky vložky s mosadznými stavidlami (napr. GEGE a veľa ďalších značiek, Kaba má však oceľové stavidlá preto sa na ňu skôr odporúča kaba cleaner).

Interflon má v sebe rozdrvený teflón, ktorý zabezpečí dlhšiu lubrikáciu vložiek. Od nás všetky vložky GEGE odchádzajú namazané sprejom Interflon.

gege interflon.png

Príklady z praxe, prečo sa mazať vložky oplatí.

Najčastejšie k nám prídu zákazníci s nefunkčnou vložkou, a chcú si kúpiť novú. Väčšinou tieto nefunkčné vložky skúsime premazať a v 50% prípadoch začnú fungovať, čím odpadá potreba kúpy novej zámkovej vložky.

Jeden príklad z terénu sme mali, keď sme išli na servis 40 km k zákazníčke, ktorej nešli z vonka zamknúť dvere. Ako prvé samozrejme vždy skúšame vložku. Z vnútra išlo zamknúť, z von nie. Tak sme namazali vložku a ihneď fungovala - vybavené.

Ďalšia zákazníčka volala, že potrebuje vymeniť zámky, pretože sa jej už nedá vložiť kľúč a zamknúť dvere. Zamknutie dverí sme vyriešili novým zadlabávacím zámkom pretože ten bol pokazený. Vložku mala kvalitnú, asi 10 rokov ju používala, avšak extrémne ťažko šiel kľúč dnu. Príčina bola, že vložka nebola za celú dobu namazaná. Namazali sme jej ju a môže ju používať ďalších 10 rokov.

Pozor! Nie vždy pomôže namazať vložku. Od toho ako ľahko sa Vám zamyká, závisia aj iné veci ktoré namazaním vložky nevyriešite. A to sú napríklad: zle vyrobený kľúč, zodraté stavidlá vo vložke ktorá sa používa 10 a viac rokov, pokazený zadlabávací zámok alebo zle osadené dvere / zárubňa. Ak chcete presne určiť príčinu, môžete nás kontaktovať a poradíme Vám.

bottom of page