top of page

Kto je Dormakaba?

dormakaba logo.webp

Dormakaba je druhý najväčší výrobca prístupovej techniky na svete (zámkové vložky a kľúče, elektronické prístupové systémy, dverová technika...), pričom pravdepodobne najväčší výrobca systémov generálneho kľúča v európe, na čo sa špecializuje.

Dormakaba vznikla spojením 3 spoločností: KABA, DORMA a GE-GE.

Dorma je výrobca rôznej dverovej techniky ako samozatvárače, zámky, kovania...

Pre nás sú zaujímavé značky KABA (expert plus, expert cross a elektronické prístupové systémy), a GE-GE (AP2000 a pExtra).

dorma kaba gege logo.webp

Spoločnosť GE-GE vznika v Rakúsku v roku 1862, ktorú založil prvý rušňovodič Carl Grundmann. Už v roku 1863 vyrobili milión zámkov. V roku 1880 bola nová továreň postavená v Rakúskom Herzogenburgu, kde sídli dodnes, kde sa vyrábajú bezpečnostné systémové vložky AP2000 a pExtra. V roku 1914 sa stala výroba GE-GE s vyše 400 zamestnancami najväčším zámočníckym výrobcom v monarchii. V roku 1972 sa stala medzinárodne známou, má za sebou veľa patentov a vyše 150 rokov skúseností v oblasti zámkovej techniky.

Spoločnosť KABA založil v roku 1862 Franz Bauer vo Švajčiarskom Zürichu ako zámočnícku dielňu a továreň na registračné pokladne. Keď vynálezca Fritz Schori v roku 1934 vytvoril prvý cylindrický zámok s obojstranným kľúčom, Bauer AG patentoval vynález a pomenoval zámok podľa zakladateľa firmy Franza Bauera, v nemčine známeho ako „KAssen BAuer“ (výrobca registračných pokladníc). KABA bola teda prvý výrobca, ktorý vynašiel obojstranný kľúč. Spoločnosť KABA neskôr prebrala okrem iných spoločností aj spoločnosť GE-GE.

Spoločnosť Dormakaba v súčasnosti zamestnáva viac ako 15 000 zamestnancov.

dormakaba roboty.webp
dormakaba hq.webp
bottom of page