top of page

Ako vybrať bezpečnostnú vložku

V tejto sekcii sa Vás pokúsime naviesť, ako zistiť vaše potreby a ako vybrať čo najvhodnejšiu bezpečnostnú zámkovú vložku pre vás. Môžete nás kontaktovať telefonicky alebo e-mailom, ak sa potrebujete detailnejšie poradiť, prípadne vysvetliť podrobnejšie jednotlivé rozdiely medzi nami ponúkanými systémami.

Často sa vyberá bezpečnostná vložka podľa triedy bezpečnosti. U nás sa najčastejšie používa norma STN EN 1627, ktorá má 4 stupne ochrany. Ak poisťovňa pre Váš objekt, dom alebo byt vyžaduje 3. alebo 4. bezpečnostnú triedu, v našej tabuľke porovnaní sa hneď zorientujete, ktoré vložky sú pre Vás.

retaz bezpecnosti.jpg

Pred tým, ako prejdete k výberu bezpečnostnej vložky, je dobré vedieť aké metódy prekonania vložiek jestvujú, ako sa voči nim chrániť a aké sú rozdiely medzi bezpečnostnými vložkami, aby ste si vybrali čo najlepšie.
Bezpečnostné vložky ("FABky", "zámky do dverí FAB" a pod.) spolu s dverami, zárubňou a kovaním tvoria bezpečnostnú "reťaz" voči rôznym metódam prekonania. Páchateľ ide zvyčajne cez najmenej zabezpečené miesto, alebo najtichšie prekonateľné, čo je obyčajne zámková vložka.

Vaše dvere sú bezpečné tak, ako je bezpečný najslabší článok dverí.

Ak budete mať kvalitné bezpečné dvere a kovanie, a vybavíte ich lacnou zámkovou vložkou, budú mať prakticky nulovú bezpečnosť. Na druhú stranu, "papierovým" dverám až tak nezvýšite bezpečnosť bezpečnostnou vložkou.

Metódy prekonania zámkových vložiek:

Deštruktívne:
- odvŕtanie - odvŕtajú sa stavidlá blokujúce odomknutie vložky
- vytrhnutie - do valca vložky sa navŕta špeciálna kalená skrutka a pomocou nej sa valec vložky vytrhne
- zlomenie - na čelnú časť vložky sa nasunie prípravok a trhnutím zlomí vložku

Nedeštruktívne:
- planžetovanie ("vyhmatanie", "lockpicking") - pomocou špeciálnych nástrojov (planžiet) sa manipuluje stavidlami tak, aby sa dostali do odomknutej polohy
- NDM (nedeštruktívna dynamická metóda), (bump key, bumping, SG-metóda) - poklepaním po špeciálnom kľúči sa stavidlá dostanú do odomknutej polohy
- nelegálne skopírované/vyrobené kľúče

 

1. Planžetovanie - najnebezpečnejší spôsob je prekonanie planžetami, pretože neostanú navonok žiadne stopy po vniknutí a vložka aj po prekonaní funguje ako nová. Preto síce niekedy na prvý pohľad nedáva zmysel zabezpečiť obyčajné dvere kvalitnou vložkou, avšak ak Vám miznú veci z domu alebo kancelárie, môže byť za tým práve prekonanie planžetami, ktoré časovo trvá na bežnej zámkovej vložke 5 sekúnd až 5 minút.
Chrániť sa dá jedine naozajstnými vysoko-bezpečnostnými vložkami. pretože väčšina vložiek sa dá otvoriť pomocou planžiet. Prečo potom kupovať bezpečnostnú vložku? Pretože tie naozajstné bezpečnostné vložky otvorí len veľmi málo špecialistov, ak vôbec. Vložky s interaktívnymi prvkami sa prakticky nedajú vyplanžetovať. Obyčajné vložky otvorí takmer každý nadšenec do planžetovania.

2. Zlomenie vložky - druhý najnebezpečnejšie spôsob - pretože je to rýchly, takmer tichý a jednoduchý spôsob prekonania uzamknutých dverí. Dá sa však voči nemu jednoducho chrániť:
1. vložka by nemala vytŕčať z kovania viac ako 3 mm (lebo inak sa dá dobre uchopiť)
2. bezpečnostným kovaním - je to najlepší spôsob ktorý ochráni vložku tak, aby ju nebolo možné uchopiť a zlomiť.
3. vložka má ochranu voči zlomeniu - je to dobrý spôsob, avšak bezpečnostné kovanie s prekrytím vložky (vložka je zakrytá, nevidno ju) je výhodnejšie, pretože  svojím masívnym štítom dobre chráni vložku zároveň aj proti vytrhnutiu a komplikuje NDM)
.

pretrcanie vloziek.jpg

3. Odvŕtanie - spočíva v odvŕtaní stavidiel vložky. Oceľové kolíky proti odvŕtaniu vo vložkách dobre chránia vložky voči odvŕtaniu. Dodatočnú ochranu vám môže poskytnúť ešte bezpečnostné kovanie s prekrytím vložky.

4. Vytrhnutie valca vložky - do valca vložky sa naskrutkuje pevná kalená skrutka, ktorá sa dá pomocou prípravku vyťahovať a tým vytrhne valec vložky. Tu si môžete pozrieť video. Jednotlivé vložky majú rôzne ochrany voči tejto ochrane, avšak dodatočne vás samozrejme ochráni bezpečnostné kovanie s prekrytím.

5. NDM (Nedeštruktívna, dynamická metóda, Bump key metóda) - spočíva v tom, že sa do vložky zasunie hlboko vyfrézovaný kľúč a po ňom sa udrie predmetom. Energia sa prenesie z kľúča na stavidlá, a tie udrú a nadvihnú podstavidlá. Pre lepšiu predstavu si môžete pozrieť video tu.
Voči tejto metóde našťastie jestvujú ochrany a každá lepšia bezpečnostná vložka je voči tejto metóde plne chránená.

 

V tejto dobe je problém ešte väčší - máme tu internet a tlačiarne telies (3D)

Internet a videá o planžetovaní - v dnešnej dobe jestvuje na internete množstvo videí, ako prekonať rôzne vložky a zámky, či už pomocou planžiet, násilia alebo inými spôsobmi. (napríklad tu je kanál jedného z najznámejších "otváračov" zámkov)
Aj keď sú videá určené hlavne pre zámočníkov a pre šport ("locksport") - tzn. otváranie zámkov súťažne na čas, môže si ich pozrieť hocikto a naučiť sa tak otvárať zámky podstatne jednoduchšie ako tomu bolo v minulosti.
Za posledné roky stúpol počet prekonaných dverí práve pomocou nedeštruktívnych metód (planžety...), a reagujú na to aj výrobcovia - preto sa neustále vyvíjajú viac  bezpečné vložky zámkov aj bezpečnostné zámky.

6. Tlačiarne telies (3D) a nelegálne kópie - aj keď je tomu možno ťažké uveriť, v dnešnej dobe sa už kopírujú a priemyselne vyrábajú kľúče pomocou 3D tlače (Urban alps - stealth key).
Z tohto dôvodu vyrábajú výrobcovia kľúče s pohyblivým elementom, prípadne kľúč s magnetickou technológiou (obe sa nedajú kopírovať/tlačiť a ich výroba je veľmi náročná, sfalšovanie je prakticky nemožné).

Ďalšia metóda výroby nelegálnych kópií kľúčov je taká, že je forma do ktorej sa vloží kľúč a odtlačí do špeciálnej látky. Následne sa kľúč vyberie a ostane odtlačok vo forme, ktorá sa zaleje tekutým zinkom (zinkové tablety ktoré rozpustíte aj zapalovačom). Kľúč je hotový do 15 minút, prípravky stoja do 100€ a je to dosť jednoduché. (ak vás to zaujíma ako sa to robí, tu je 12 minútové video)

 

Takže akú bezpečnostnú vložku vybrať?

Pre upresnenie ešte dodáme, že chránené vložky voči planžetovaniu znamená, že sa nedajú otvoriť jednoducho do 10-20 sekúnd (niektoré 5, niektoré 10 minút, a niektoré otvorí len značne zručný odborník, povedzme 1 zo 100, tie najlepšie 1 z 1000 a niektoré nikto).
Ochrana voči odvŕtaniu znamená tiež to, že vydržia pár minút až polhodiny, alebo sa Vám ju aj nepodarí odvŕtať bez špeciálneho vrtáka a prípravku na vedenie (tie kalené kolíky odkláňajú vrtáky do boku).
Dá sa dostať aj do bankového trezoru, len treba na to ľudí, vybavenie, môcť robiť hluk a čas. Také isté je to aj s vložkami. Niektoré útočníka zdržia menej, niektoré veľmi, a niektoré neprekoná.

Takže jednoduchá odpoveď je, že do čím lepšej vložky investujete, tým lepšie.

Avšak samozrejme aj ekonomická stránka hrá svoju úlohu, a preto máme výber bezpečnostných vložiek pre každého.

1. Ak nechcete veľa investovať, ale tiež nechcete aby sa k vám dostal bežný zlodej so základnými planžetami so základnými skúsenosťami, svoju úlohu dobre odvedú všetky vložky v našej ponuke, aj tie s nižšími cenami. (EAP-2000, ISEO R6, EAP-2000-VP, ISEO F6)

2. Ochranu voči odvŕtaniu voľte hlavne do rodinných domov, na chaty a pod... Do bytov sa táto metóda moc nepoužíva, keďže by mohol hluk pritiahnuť pozornosť susedov a chvíľu to trvá. (skoro všetky vložky majú ochranu voči odvŕtaniu). Voči odvŕtaniu sú jedny z najodolnejších ISEO R7 a ISEO F6-Extra-S (obe majú certifikát SKG***) s tiež nadpriemernou ochranou voči planžetovaniu.

3. Voči planžetovaniu excelujú najviac vložky Dormakaba expert s vysokým počtom aktívnych blokovacích prvkov.

4. Máte podnik, ste správca bytovky... a chcete ekonomicky vyriešiť veľa kľúčov ktoré požičiavate a nechcete aby si niekto urobil kópie kľúčov? V tomto excelujú varianty EAP-2000-VP a pExtra pomerom cena/výkon. Taktiež majú veľmi dobrú ochrana voč planžetovaniu. pExtra má veľmi dobre chránené kľúče voči nelegálnym kópiám v tejto cene.

Na záver len dodáme, že kúpou kvalitnej vložky si ušetríte aj veľa starostí. Väčšinou lacné a čínske vložky sú z nekvalitných materiálov a môže sa zlomiť spojka, alebo sa rýchlo zoderie. V takomto prípade musíte vložku vybrať, kúpiť novú a založiť. Tento proces Vás stojí čas a dodatočné náklady, ktoré sa možno mohli dať ušetriť kúpou kvalitnejšej vložky. Cena vložky vzhľadom na to akú dlhú dobu vydrží, je naozaj nízka.
Naše vložky predávame už takmer 20 rokov a ešte sa nám nestalo, že by sa prvé začali kaziť. Boli prípady, keď sa vydrali vložky, ktoré boli na vchode do bytoviek používané stovkami ľudí, ale to je prirodzené. Avšak kvalitatívne nedostatky vložiek sme doposiaľ žiadne nezaznamenali.

 

Ako určiť typ a rozmer vložky?

1. V prvom rade pri výbere vložky potrebujete vedieť jej rozmer.
Vložka sa meria od stredu palca (stredu otvoru pre zaisťovaciu skrutku) na jednu a druhú stranu. Zvyčajne sa používajú rozmery ako 30+35 mm, 40+55 mm a veľa ďalších (pozor - nestačí zmerať celkovú dĺžku, pretože vložka dĺžky 90 mm môže mať až 4 rôzne delenia = 30/60, 35/55, 40/50, 45/55).
Ak nemáte dvere ani kľučky / kovanie, tak pre správny rozmer vložky je potrebné vychádzať z hrúbky dverí + hrúbky štítov kovania. Dajte si však pozor na to, že zámok býva vo dverách osadený na rôznych miestach, a štít kovania môže mať rozdielnu hrúbku na vonkajšej a vnútornej strane.

zmeranie vlozky.webp

2. Potrebujete vedieť, či má vložka štandardný palec, alebo ozubené koliesko
Na 99% budete potrebovať vložku so štandardným palcom, v 1% prípadov sa používajú vložky s ozubeným kolieskom v niektorých typoch bezpečnostných dverí. Vložky s ozubeným vencom sa používajú väčšinou vo dverách exkluziv a dverách ktoré majú bezpečnostnúe zámky MTL. Dvere exkluziv rozpoznáte tak, že hore majú krytku vložky, a dole otočnú "americkú guľu". Dvere so zámkom MTL spoznáte podľa loga na zámku (neplatí to však vždy). Vždy si radšej overte typ vložky jej vybratím z dverí.

ozubene kolieska.webp

1. Vložky do bezpečnostných dverí

V tomto prípade by sme Vám odporučili jednu z nasledujúcich troch variánt. Nebolo by dobré, ak by Vám drahé bezpečnostné dvere niekto prekonal s planžetami cez vložku. Treba si uvedomiť, že pri prekonávaní bezpečnostných dverí smerujú páchatelia útok v prvom rade na zámkovú vložku, v druhom rade na prekonanie bezpečnostnej kľučky, čo im následne umožní prekonať vložku a až ako posledná možnosť je útok na prelomenie samotného dverného krídla. Je to z toho dôvodu, že v tomto poradí je zohľadnená pracnosť, ale taktiež aj hlučnosť. Slabá vložka sa dá prekonať do pár sekúnd a v úplnej tichosti. Toto poradie neplatí pri prekonávaní obyčajných dverí, ktoré sa dajú vypáčiť pajsrom.

2. Systém generálneho kľúča

Bezpečnostné aj ekonomické riešenie systému generálneho kľúča. Treba zobrať v úvahu veľkosť a aké priestory sa budú zamykať. Či to bude zlatníctvo, miestnosti s technológiami alebo sklady, naše varianty pokryjú všetko. Na základe toho by sme Vám odporučili niektorú z týchto štyroch variánt. Dôležité je, aby všetky vložky mali patent a certifikáty v systéme generálneho kľúča, čo tieto varianty majú.

3. Vchodové dvere do bytu/domu alebo všetko na jeden univerzálny kľúč

Ak si chcete uzamknúť Vaše súkromné bývanie, odporúčali by sme jedno z nasledujúcich 2 riešení. Obe Vám zabezpečia funkčnosť a nepreplatíte na veciach, ktoré nevyužijete (napríklad patent a kombinačné možnosti v prípade GEGE pExtra vložiek, ktoré sú vynikajúce na komplikovanejšie kľúčové systémy, avšak tu ich nevyužijete)

4. Strácate často kľúče, alebo Vaši zákazníci od hotela/penziónu?

Elektronika je jednoznačne najlepšou voľbou. Okamžité nahrávanie nových čipov a zmazanie stratených alebo ukradnutých.

bottom of page