top of page

Ako vybrať kľúč?

Ako vybrať kľúč pre systém generálneho kľúča nie je zložité. Stačí si zodpovedať tieto 3 otázky:

1. potrebujete vysokú neprekonateľnú bezpečnosť, alebo stačí dosť bezpečný a spoľahlivý prístupový systém?

2. musia byť kľúče nekompromisne chránené voči nelegálnej výrobe duplikátov, alebo stačí štandardná ochrana?

3. potrebujete vysokú fleixbilitu?

Pokúsime sa vám priblížiť jednotlivé rozdiely medzi kľúčmi:

AP2000 vs PEXTRA+

pextra vs ap2000 04.webp

Oboje vložky AP2000 aj pExtra+ sú kvalitné mechanické prístupové systémy, ktoré vydržia fungovať vyše 20 rokov. Komponenty ich jadra sú rovnaké, no líšia sa v nasledujúcich detailoch:

pExtra+ má navyše oproti AP2000 ochrany voči odvŕtaniu, špeciálnu drážku na ľahké vsunutie kľúča, a to najdôležitejšie - patentovanú ochranu kľúčov voči ilegálnym duplikátom.

 

Oproti variante AP2000 je nemožné vyrobiť si duplikáty kľúčov, vzhľadom na šikmú drážku v kľúči, ktorú je náročné vyrobiť. Výroby ktoré by boli technologicky spôsobilé napodobniť takýto typ drážky odrádza to, že je to medzinárodne patentované, a na "kolene" by to nikto nevedel vyrobiť.

Kľúče AP2000 sú chránené pomocou výhradnej distribúcie, že týmito kľúčmi disponujeme výhradne my a nikto iný, a teda sa nedajú takéto kľúče vyrobiť v kľúčiarstvách. No na pokročilých strojoch je možné vyrobiť drážky kľúča "na mieru" a tak obísť túto prekážku, no je to zriedkavé, a treba na to špeciálne stroje, ktoré nie sú bežne dostupné, plus aj cena takýchto falzifikátov je cca 3x vyššia.

Expert Plus vs Expert Cross

expert plus vs expert cross 02.webp

Oboje kľúče radu "expert" sú vlajkovou loďou spoločnosti Dormakaba. Boli vyvinuté tak, aby boli neprekonateľné, za čo vďačia až 22 aktívnym prvkom, ktoré kontroluju správnosť kľúča (oproti bežným 5-6 kontrolným prvkom).

Ochrany voči planžetovaniu, odvŕtaniu a vytrhnutiu majú rovnaké. Rozdiel medzi vložkami Expert Plus a Expert Cross je jedine v pohyblivom elemente = plávajúci kód.

Plávajúci kód na kľúčoch Expert Cross sa hýbe pri vsunutí do vložky, pričom sa nastaví do správnej polohy až vo vložke, a tým ju umožní odomknúť.

Táto technológia bola vyvinutá ako maximálna ochrana kľúčov voči 3D tlačiarniam, ktoré sú v dnešnej dobe už celkom prepracované, a vedia vyrábať aj pokročilejšie kľúče, hoci sa to v praxi ešte nedeje, no v budúcnosti bude pravdepodobne 3D tlač dostupnejšia, a tým pádom sa budú dať ľahšie nelegálne duplikovať kľúče, tak dormakaba preto vyvinula túto variantu, aby ste do budúcnosti mali istotu, že si nikto kľúč nevyrobí.

Znamená to, že je expert plus ľahko kopírovateľný? To vôbec nie. Jedná sa o veľmi pokročilý kľúč so špeciálnou drážkou, ktorá sa vyrába pomocou špeciálnej frézy, a 22 jamiek, ktoré sú nesmierne presne vyrábané, aby to fungovalo. Je takmer nemožné takýto kľúč napodobniť.

Experty vs klasika

experty vs klasika 03.webp

Aj Experty aj "klasika" sú spoľahlivé systémy, ktoré vydržia fungovať vyše 20 rokov.

Rozdiel medzi týmito vložkami je hlavne v ochrane voči planžetovaniu. Oboje vložky sa dajú rovnako odolne vyrobiť voči odvŕtaniu, vytrhnutiu, no pre skúsených majstrov planžetovania je jednoduchšie vyplanžetovať 5 aktívnych prvkov, ako 22. 

Najnebezpečnejšie na metóde planžetovania je to, že nezanechá stopy a vložka ostane neporušená, čím nezistíte, že u vás niekto bol. Avšak otvoriť aj klasický 5-stavítkový systém je náročné, vzhľadom na presnú a vyladenú technológiu, no až vložky rady "Expert" sa dajú považovať za nemožné otvoriť pomocou planžetovania.

Mechanika vs elektronika

elektronika vs mechanika 02.webp

Elektronické vložky sú veľmi bezpečné, možno dokonca aj bezpečnejšie než mechanické vložky, no majú svoje výhody aj nevýhody.

Nevýhody elektronických vložiek sú vyššia cena a potreba meniť batérie raz za cca 2 roky.

Výhoda je hlavne vysoká bezpečnosť a neobmedzená flexibilita.

Ak niekto stratí čip, tak ho jednoducho z elektronickej vložky vymažete. No keď niekto stratí mechanický kľúč, tak je potrebné prerobiť vložku (montáž, demontáž, posielane...). Takisto môžete pridávať rôzne prístupy čipu v priebehu času, kde pri mechanických systémoch sa musia v takom prípade prerobiť vložky.

Preto pokiaľ máte málo dverí ale veľa potrebných kľúčov alebo vysokú fluktuáciu, tak sú elektronické vložky vhodným riešením. 

Náš verdikt?

Podľa nášho názoru sú všetky varianty systémov generálneho kľúča dobré, pretože si každý nájde to, čo potrebuje, od nízkej ceny, až po vysokú kvalitu. Nedovolíme si vám radiť, lebo vy najlepšie viete, čo potrebujete, a poznáte vaše finančné možnosti. Jediné čo môžeme je vám poskytnúť bližší prehľad o týchto výrobkoch. No ak chcete radu, neváhajte sa spýtať.

Ak chcete približne vedieť, čo sa predáva, tak najpredávanejším systémom je varianta AP2000 (+-60%), nasleduje pExtra+ (+-20%), potom Experty (+-15%), a na koniec elektronika (+-5%).

Ak sme niečo vynechali alebo vás zaujíma niečo viac o systémoch generálneho kľúča, neváhajte sa na nás obrátiť.

bottom of page